Vodácké soustředění Otava 2011

Vodácké soustředění na řece Otavě 2011

Otava 2011

Otava 2011

V pondělí ráno 11. července se začali současně na dvou místech, v Nové Cerekvi  a v Praze, shromažďovat děti a mládežníci vodáckého soustředění Otava 2011. Společně se pak všichni účastníci setkali ve Strakonicích, ze kterých odjeli do vodáckého tábořiště v Horažďovicích.

Po příjezdu do tábořiště jsme rozbalili svou základnu, postavili zázemí kuchyně a jednotlivé stany. Chlapci spolu s vedoucími a instruktory odjeli do nedalekého lesa nasbírat dřevo na první oheň. Dívky zatím pomáhaly naší kuchařce vybalovat hrnce a jídlo. První den začal velmi dobře a Aleš, co by vedoucí výcvikového kurzu, začal vodácký výcvik povídáním o pravidlech a bezpečnosti jízdy na kanoích po řece. Krásné slunečné počasí vybízelo k prvnímu koupání na nedalekém jezu.

Úterní počasí bylo jako vymalované, slunce se na oblohu šplhalo už od časného rána, a tak nic nebránilo tomu, abychom začali již s opravdovým výcvikem dětí a mládežníků, které nám jejich rodiče svěřili. Ráno, před bohatou snídaní, začalo rozcvičkou, na kterou kupodivu bez reptání odběhli všichni pod vedením instruktora Leszka. Barely se zaplnily jídlem k obědu, načepovala se šťáva s sebou, přibalily se bundy a pláštěnky, na hlavu nandaly kšiltovky, namazaly ramena a vyjelo se za prvními  vodáckými zkušenostmi. Splutí 12 km úseku řeky Otavy od  Čepic do Horažďovic bylo naplánováno zhruba na 5 hodin jízdy. Každý jez děti lákal k vodním radovánkám a vedoucí Aleš nedal nikomu pokoj v tom, aby se něco nepřiučil z vodáckého umění. Úterní den jsme zakončili ohněm a zpíváním při kytaře za doprovodu bonga.

Středeční ráno bylo opět moc krásné a děti celý den řádily ve vodě i na lodích. Mnohé z nich již měly zkušenosti s jízdou na kanoích, proto se ujaly kormidla a zacvičovaly ty děti, které zkušenosti teprve přijely získávat. V průběhu dne si to pak na kormidle vyzkoušely i začátečníci. K večeru se však obloha zatáhla a mraky s sebou přinesly nejen prudký a vytrvalý déšť, ale i vichřici, která lámala větve a vyvracela vzrostlé stromy z kořenů. Do tábora dorazila autem první várka táborníků, všechny holky. Na plotně bublal čaj a kuchařka Monika chystala večeři, když v tom vichřice a slejvák udeřily na tábor ohromnou silou. Všechny holčičí ruce byly potřeba k udržení kuchyňského stanu při zemi. Obloha byla černá, stromy se ohýbaly, větve praskaly a létaly vzduchem, stany dětí lomcovaly v poryvech větru. V tu chvíli se modlili i nevěřící, to mi věřte. Druhá várka, chlapi a všichni kluci zatím nakládali lodě na přívěsný vozík o několik kilometrů dál a chystali se odjet do tábora. Protijedoucí auta blikala a dávala řidiči Alešovi znamení, že se něco na silnici před nimi děje.  Děsivá tma, burácející vítr a téměř vodorovně prudce svištící déšť velely Alešovi zpomalit jízdu s přívěsem na úplné minimum. Spadlé větve přes silnici dokázal objet a dorazit v pořádku do tábora, kde se bouře už zklidnila a holky již v klidu jedly teplou večeři. Kaluže vody se proměnily v úplná jezera uprostřed kuchyně i celého tábora. Déšť však pomalu ustával a my šli zjišťovat napáchané škody. Kromě jednoho mokrého spacáku a hromady mokrého oblečení se vše obešlo bez větších škod. Pro děti, ale i všechny vedoucí byl tento den velmi vzrušující a velmi náročný, proto už v jedenáct hodin tábor ztichl a všichni se odebrali do teplých suchých spacáků (jak se hodilo mít s sebou i nějaký ten náhradní stan a spacák).

Čtvrteční brzké ráno (3.30) začalo opět bouřkou a deštěm, avšak kolem 8.30 déšť ustává a děti vstávají do krásného slunečného dne za zpěvu ptáků. Aleš spolu s druhým vedoucím Martinem a instruktory Leszkem a Martinem odcházejí k jezu, aby se podívali na stav vody v řece. Říční koryto je plné a voda se valí, to znamená, že i jezy, které byly do této chvíle nesjízdné pro nízký stav vody, půjdou sjíždět. Hurá na vodu !! Konvoj dvou tranzitů s vozíkem naloženým loděmi se vydává proti proudu nahoru, do Sušice,  aby odpoledne přijeli všichni zdrávi rovnou až do tábora.

Kaluže v táboře v průběhu dne pomalu vysychají a Monika celý den chodí a obrací mokré věci a vlhké spacáky za sluncem, aby děti po příjezdu měly na sebe kus suchého oblečení. Kolem 18. hodiny slyší známé hlasy na nedalekém jezu – naši vodáci jsou v pořádku doma !! Spokojení a mnozí i unavení, ale šťastní a se spoustou  krásných zážitků. Každý večer (kromě toho středečního s vichřicí) si pouštíme na notebooku záběry, které pořídil v průběhu výcviku Martin svou kamerou. Stává se to takovým naším rituálem při kterém Aleš a instruktoři dětem ukazují chyby, kterých se dopouštějí při jízdě na kanoích nebo naopak je chválí, když zvládnou nějakou situaci velmi dobře.

Pátek byl posledním dnem na vodě, a tak byl věnován zdokonalování se v záběrech pádlem a v ovládání lodí a sjíždění jezů. Mnozí  si zkouší sjíždět či skákat jezy bokem lodi – nevěříte ? Podívejte se na video, které Vám sem, do rubriky – videa z akcí, brzo přidáme. Ke každému slunečnému dni patřilo samozřejmě koupání a zase koupání. Děti si opravdu slunce a vody užily. Jejich nadšení prozrazovalo, že se jim letošní vodácké soustředění hodně líbilo (dovolujeme si Vám připojit i jejich oskenovaná hodnocení tohoto tábora).

 

Sobota nás vítala opět zpěvem ptáků a sluncem prozářenou oblohou. Rozcvička nesměla chybět, mnozí si už bez ní nedokážou začátek dne představit, jako například Tomáš a Jarda spolu s Pepínem. Po snídani začínáme někteří postupně balit tábor, Aleš si pár dětí odvádí ještě k poslednímu cvičení na jez. Po lehkém obědě uklízíme sporák a hrnce, balíme poslední věci do aut a nastává chvíle loučení, neboť jeden ze tří tranzitů jede směrem na Prahu, dva směrem na Pelhřimov. Nechybí slova chvály určené Monice jako kuchařce, zásobovačce, zdravotnici a řidičce v jedné osobě, nechybí poděkování oběma vedoucím – Alešovi  a Martinovi i oběma instruktorům Leszkovi a Mantymu. Mnohým se nechce tábor opouštět a navzájem si předávají e-mailové adresy, aby spolu mohli zůstat v kontaktu, než se zase za rok sejdou. A kde, že se sejdou? No, přece zase na nějaké hezké řece, při společných zážitcích na vodě i na souši, při ohni, při jídle, při zábavě i při spánku – bude to zase dobře strávený čas v partě skvělých kamarádů.

Ahóóój zase za rok !!!!

 

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >