Konference Na hraně – Praha
KONFERENCE Na hraně proběhla dne 28.11.2017 a za naši organizaci se ji účastnili manželé Dietrichovi.
přednášky:
Kritéria pro výběr vhodných náhradních rodičů, proces posuzování a doprovázení
Mgr. Cyril Zákora (Trialog Brno)
Zvládnutí procesu transformace z ústavní péče do péče rodinného typu na Slovensku
Mgr. Marek Roháček (Návrat SK)
workshopy:
Specifika příbuzenské pěstounské péče
Mgr. Markéta Švejdová (Letní dům), Mgr. Lucie Salačová
V příspěvku se podrobněji podíváme na specifika vzdělávání pěstounů – příbuzných a seznámíme účastníky s nejdůležitějšími tématy, o kterých by se pěstouni – příbuzní měli dozvídat co nejdříve (nejlépe ještě před přijetím příbuzného dítěte do pěstounské péče). Účastníkům představíme Úvodní kurz PRIDE pro pěstouny – příbuzné – adaptaci odborné přípravy PRIDE pro budoucí náhradní rodiče.
Situace odebrání dítěte z rodiny – jak to dělat nejlépe?
Mgr. Jana Hrazdilová (Letní dům), Mgr. Petra Reiserová (Letní dům), host
Odebrání dítěte je akt, který může být pro dítě i rodiče velmi náročný a traumatizující. Jak dělat odebrání, aby bylo pro dítě co nejvíce šetrné a srozumitelné? Chceme sdílet příklady dobré praxe a mluvit o aspektech, které mohou dobrou praxi významně podpořit. V rámci práva dítěte na informovanost hledáme možnosti „připraveného odebrání“, cesty, jak jej prakticky realizovat, jaká mohou být jeho úskalí a co k připravenému odebrání potřebujeme, aby skutečně šlo dělat.
Mladý člověk s dlouhodobou potřebou podpory: Když k vyrůstání v ústavní péči přibude ještě další znevýhodnění
Mgr. Jana Smolíková (Letní dům), host
Budeme mluvit o mladých lidech, kteří nějakou část svého dětství a dospívání strávili v ústavní péči a k tomu mají oproti svým vrstevníkům problémy s pozorností, jsou pomalejší, nebo třeba některým věcem hůře rozumí. Občas jejich diagnóza zní „lehká mentální retardace“.
Co všechno tito lidé potřebují k tomu, aby mohli vstoupit do samostatného života? Co potřebují, aby byl jejich život naplněný? Je na ně sociální systém připraven?
Pojďme na toto téma diskutovat a vzájemně se obohatit o naše zkušenosti s touto cílovou skupinou.
Pradávné místo bezpečí
Mgr. Lucie Kokrdová (Letní dům), Jiří Kokrda (Anima)
Workshop nabídne chvíli pro zastavení, imaginaci a relaxaci… Budeme společně hledat bezpečná místa v našich životech. Vstoupíme spolu do „chýšky“, do místa, které se 20 let otevírá v Letním domě dětem i dospělým a nabízí návrat na počátek, náruč, podporu, ochranu, okouzlení.
Trojstranná spolupráce = týmová spolupráce?
Jana Hrazdilová (Letní dům), Mgr. Petra Reiserová (Letní dům), Mgr. Marek Roháček (Návrat SK)
Na změně situace klienta se většinou podílí tři (a více) stran – klient, klíčový pracovník služby a třetí strana (OSPOD, škola, dětský domov, pěstounská rodina – záleží vždy na perspektivě). Jak nejlépe přistupovat k těmto troj(a více)stranným spolupracím, aby vedly k dosažení cíle? Lze u těchto typů spoluprací udržet představu týmové spolupráce? Chtěli bychom se zaměřit na trojstrannou spolupráci, kde klientem je rodina a dítě v této rodině je ohroženo. Odrazovým můstkem nám bude individuální plán ochrany dítěte a jeho užitečnost při realizaci trojstranné spolupráce, neopomeneme ale mnohé další faktory mající vliv na utváření týmové spolupráce.
Životní příběh a témata dítěte v práci s kartami
Mgr. Anna Víšková (Letní dům), Mgr. Markéta Pekárková (Letní dům)
Jak a proč pomoci dítěti vyjádřit co prožívá? Porozumět tomu odkud pochází a kdo je? Sdílení zkušeností. Tvořivá práce se sadou karet, která vám pomůže pracovat s dítětem v aktuální situaci. Ve workshopu si vyzkoušíte práci za sebe nebo zvoleného klienta.
Rodinná konference v praxi
Mgr. Cyril Zákora (Trialog)
Relativně nový přístup v práci s rodinou v systému SPOD si v České republice pomalu hledá svou cestu k potřebným rodinám. Na workshopu se zastavíme u teorie, ale zejména se zaměříme na zkušenosti z praxe pořádání rodinných konferencí a na Vaše otazníky s rodinnou konferencí spojené.