Den dětí na Sluneční pasece

Sobota 4.6. a neděle 5.6.2011 se staly dny setkání náhradních rodin na Slunečné pasece na Křemešníku nedaleko Pelhřimova.  Akce byla pořádána společně dvěma občanskými sdruženími, Pěstounské rodiny kraje Vysočina a Asociace náhradních rodin ČR. Finanční podporu pro tuto aktivitu jsme získali od manželů Moravcových a Nadace táta a máma. Na Den dětí přijelo 13 rodin (19 dospělých s jejich 21 dětmi), vítalo je krásné počasí a slunce všechny celý den příjemně hřálo.

Dopoledne jsme se věnovali drobným hrám a stavbou trampolíny, maminky připravovali společný oběd- hovězí guláš s knedlíky.

Po obědě se rodiče se svými dětmi vypravili na vrchol Křemešníku, kde se v té době konal Den dětí pořádaný městem Pelhřimov, děti šly po šipkách a plnily po cestě úkoly, aby v cíli pak mohly najít „bonbónkový“ poklad.  Menší děti si  zasoutěžily o mnoho hezkých drobných cen s vílou, vodníkem a strašidlem. Malý i velcí si pak dali do těla na lanové dráze.

Mezitím se pro ně dole v táboře na Sluneční pasece chystaly dvě výtvarné dílny. Jednu si vzal na starost pan Stanislav Kejval, který je umělcem v oboru výroby ze včelího vosku. Děti si pod jeho vedením vyrobily svíčky a krásná přáníčka, rodiče pak krásné růže a kopretiny z vosku. Tatínkové tak jimi rovnou obdarovali maminky (i já jsem jednu dostala). Druhou výtvarnou dílnu si pro nás připravila paní Nella Slavíková, šikovná paní učitelka, která má nejen zlaté srdce, ale i šikovné ruce. Pod jejím dohledem děti i maminky vyrobily náhrdelníky a náušničky z přírodních materiálů, z různých pecek, skořápek od pistáciových oříšků a kůže. Navštívit nás přijela i krajská sociální pracovnice se svým manželem a příjemně s námi strávili celé odpoledne.

Slunce zastínily mraky a mnohé rodinky se rozloučily se Slunečnou pasekou. Pršelo však jen velmi krátce, nestálo to ani za vytažení pláštěnek a deštníků, vzduch se trochu ochladil a pročistil, což jsme všichni, po horkém dni, uvítali. Děti řádily do pozdních večerních hodin na trampolíně a rodiče opékali klobásky na ohni a vedli při tom přátelské rozhovory.

Ke spánku se rodinky uložily, jak kdo chtěl, my využili nabídku a přespali jsme v tee-pee. Spočítat hvězdy na noční obloze se nám však nepodařilo. Noc byla teplá a v nedělní ráno nás ze spacáků opět vytáhlo slunce – no však jsme byli na Sluneční pasece …..

(zapsala M. Dietrichová)

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >