1. ročník kurzu Finanční gramotnosti pro mládež

Letos poprvé jsme uspořádali kurz Finanční gramotnosti pro mladé lidi vyrůstající v náhradních rodinách. Překvapila nás velká účast a dychtivost, s jakou tito mladí lidé poslouchali odbornou přednášku lektorů PhDr. Ivana Matějů a paní Jany Gorové. Jejich osobitý odlehčený přístup mladým lidem vyhovoval. Sobotní odpoledne jsme věnovali sportovní aktivitě – koupání se v Humpolci na koupališti Žabák. Z původně plánovaného lanového centra sešlo díky úmornému mnoho týdnů trvajícímu až nesnesitelnému vedru, ale bazén nám to vynahradil. Na koupališti jsme strávili několik odpočinkových hodin, abychom po příjezdu do sídla organizace, kde jsme byli všichni ubytovaní, jsme se vrhli na dobrou večeři, kterou pro nás připravil a kterou nám dovezl pan kuchař Karpíšek z restaurace Ponte di Pietra.

Večer jsme vyplnili povídáním o strastech, ale i radostech dospívání a vstupu do života dospělého člověka. Některé děti se vstupem do dospělého života ztratily v zákonech a paragrafech, mnohé to pak stálo hodně úsilí dostat se zpět, aby mohly žít běžným způsobem života a nebyly trestány za svou nerozvážnost. I negativní příklad může být nápomocen. Jedna z přítomných dívek zakusila, jaké to je přijít o rodinu, žít v ústavu a později dokonce být vyčleněna ze společnosti slušných lidí a žít na okraji společnosti mezi bezdomovci.  Sdílela svoje zkušenosti s ostatními – všichni ji držíme palce, aby zvládla překlenout těžké období, splatila svoje dluhy, zvládla udělat veřejně prospěšné práce a mohla se zařadit zpět do společnosti. Sama sdílela to, že si nevážila lidí, kteří ji chtěli pomoct a že je nyní vděčná za to, že jí podali pomocnou ruku, když se dostala až na dno – sama si uvědomila, že tito lidé jí byli vždycky oporou, jen ona to tak nevnímala a pohrdala za to jimi, nyní je jim vděčná – i to byl odkaz, který přítomní mladí lidé slyšeli. Snad si na toto vzpomenou ve chvíli, kdy se budou mět rozhodnout jestli půjdou obrazně vpravo či vlevo, kéž vždy zvolí správně.

V neděli pak pokračovala přednáška na téma financí. Došlo i na praktické ukázky účtů, převodů peněz, hovořilo se o běžných i spořích účtech, o platebních kartách, půjčkách a hypotékách, ……  Na mnohých mladých lidech bylo vidět i trošku zděšení nad tím, že nebude tak snadné vstoupit do světa dopěslých, jak si původně mysleli.

Rozloučení bylo krásné a v mnohých vyvolalo i slzičky. Ze zpětné vazby je zřejmé, že za rok by se tu vytvořená parta mladých lidí znova chtěla sejít a probrat toto téma hlouběji. Snad možná bychom mohli zabrousit i do vztahů, co vy na to?

 

 

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >