Cyklovýlet a pěší výlet po krásách Vysočiny

P5010313 Volný pátek 1. května 2009 se zrovna nabízel k tomu, abychom si naplánovali cyklovýlet kolem Polné. Co však s     těmi,  kdo nemají kola  a  přeci s námi chtějí jet ? Operativně jsme tedy udělali změnu a vyrazili, jak na kolech tak pěšky. Manželé Štokrovi vybrali jedno z těch nádherných městeček Vysočiny, kde se najde hned několik zajímavých míst, které stojí za prohlídku a kde se můžete pokochat i nádherným výhledem na rybník i les a kde v klidu můžeme relaxovat a děti si zasportovat.

Na náměstí do Polné dorazilo 5 rodin se svými 14 ti dětmi. Sundání kol ze střech aut či z přívěsných vozíků trvalo jen chviličku a všichni ti, kdo chtěli trošku více sportovat se vydali za Zdeňkem, za vedoucím jezdcem. Počasí bylo super nádherné, obloha jako vymetená a sluníčko se jen smálo. První zastávka nebyla daleko, v podstatě jsme všichni, koláci i pěšáci, začali prohlídkou muzea Staré školy, kde jsme obdivovali malilinkaté dřevěné lavice dřívějších školáků, husí brka a kalamáře jako prostředky pro psaní pro ty bohatší a tabulky s uhlíkem pro ty chudší děti. Sešity ? Ty rozhodně neměli a i obyčejný papír byl prý velkou vzácností. Všem se nám líbilo přírodovědné oddělení, kde se nachází i takové rarity jako je dvouhlavé telátko nebo šestinohý sysel.

Cesta pokračovala prohlídkou židovské synagogy a pak ti zdatnější vyrazili na cestu na kolech a ti méně zdatní se uchýlili do cukrárny, kde načerpali síly, aby mohli snadněji, pěšky, vyrazit směrem k rybníku. Po návratu cyklistů došlo na doplnění kalorií zeleninovým těstovinovým salátem z dílny maminky Terezy, chleby se salámem a sýrem přišly k chuti, limonády svlažily hrdla. Jen dospělákům chyběla ke štěstí ta polední kávička, viď Franto ? Tak snad i na tu dojde, příště.

Celou naší výpravu přišly pozdravit ještě další tři maminky se svými dětmi, které si do těchto míst také udělaly svůj  páteční – sváteční  výlet. I jejich děti se zapojily do našich her a soutěží, které Aleš se svými pomocníky pro ně zorganizoval. Diplomy byly rozdány, bonbóny a lízátka snědeny.

Mnozí byli akcí i slovem potěšeni a povzbuzeni  a to nás velmi těší. Někteří však byli zklamáni a to je nám líto. Je velmi zvláštní, že právě Ti, kdo většinou nic nedělají, k ničemu sami ruku nepřiloží, velmi snadno pak druhé kritizují. Proto Vám, reptalům, navrhuji, vemte si na starosti byť jen jednu z našich aktivit, obstarejte všechno od A do Z a pak zase my zhodnotíme, jak se Vám povedlo nás pobavit, jak se Vám povedlo udělat to všechno pro nás úplně zadarmo a to vše ve Vašem volném čase. Uvědomte si, prosím, že naše organizace stále stojí na bázi dobrovolnosti a že máme doma každý své rodiny, mnozí z nás chodí buď do práce nebo jsou doma, ale asi rozhodně s více dětmi než máte doma Vy sami. Akce vymýšlíme, připravujeme a organizujeme po nocích a děláme to pro ty lidi, kteří s námi chtějí jezdit. Kdo nechce s námi jezdit – jezdit  nemusí, kdo nechce být členem našeho sdružení – nemusí jím být a pokud má někdo vůči nám kritiku, ať to raději příště řekne rovnou do očí, bude to bolet rozhodně méně. Děkujeme !!

A Vám ostatním musím říci, že mne z celého dne potěšilo několik věcí, zaprvé, že bylo nádherné počasí, za druhé, že jsem si mohla povídat s těmi, kdo to potřebovali a koho to povzbudilo a potěšilo, za třetí, že jsem nemusela jet na kole, i když mi ho manžel ten den ráno dal jako dárek, za čtvrté, že děti byly vděčné za výlet, za zmrzlinu, za soutěže, za diplomy, prostě za celý krásný den strávený v pěkném prostředí při činnostech, které je zajímaly. A ještě jedna věc mne potěšila a to informace, že Tereza se Zdeňkem a s Románkem s námi chtějí jet i letos znova na rodinnou vodu, že se jim s námi vloni líbilo a že nás mají rádi. I  tohle nám dává sílu pokračovat v této práci.

Aby příspěvek nebyl anonymní, podepíši se, i když asi všichni víte, odkud vítr fouká, že ??

Článek napsala Monika.

kraj-vysocina

Na našem webu používáme cookies. Cookies jsou soubory, které slouží k měření funkčnosti webu, přizpůsobování obsahu webu, napomáhají tomu, abyste na našem webu byli spokojeni. Využíváním webových stránek s tímto souhlasíte. Další informace >